Import av e-mailadresser för blanketter till kund

Winbas hjälp

Import av externa data

Vid import av e-mailadresser för blanketter till kund kopplas kundnumret till Nummer i position 1 och adresserna till fältet EMailBlank (67). Vid import till kundregistret kan en eller flera adresser för olika blanketter specificeras i filen.

Formatet för de olika blanketterna kan då vara samma som de i söklistan t.ex. Faktura: namn@mail.se, med kolon (:) efter blankettens namn, styrkoden för blanketten.

Även kortnamnet för respektive blankett kan användas när blanketterna specificeras, som då kan bli följande för blanketterna ; Fakt:namn@mail.se: Krav:namn@mail.se: Off:namn@mail.se: Ord:namn@mail.se: Följ:namn@mail.se: Plock:namn@mail.se: Frakt:namn@mail.se

Flera blanketter. Om flera blanketter med adresser finns i filen, separeras dessa med kolon och mellanslag, eller komma (,) och mellanslag.

Ny adress. Om adressen till blanketten inte finns på kunden, kommer den att läggas till övriga tidigare blanketter.

Ersätt adress. Om det finns en tidigare adress för blanketten, kommer den att ersättas med den nya i filen.